maj 20 2015

Jakie podzespoły opłaca się kupować na rynku części zamiennych?

Kategoria: Motoryzacjamilky @ 14:26

Posiadanie samochodu z pewnością dużo kosztuje. Bywa, że ceny nowych auto części mogą przekraczać równowartość samego samochodu. Mniej więcej wtedy kierowcy zadają sobie pytanie, czy zamiast zakupu oryginalnych części samochodowych w Autoryzowanych Serwisach Obsługi zdecydować się na części używane albo zamienniki? Czy takie wyjście z sytuacji jest bezpieczne?

I tak, i nie. Co prawda z pewnością najlepiej wszelkich napraw związanych z samochodem dokonywać w ASO, lecz wysokie ceny podzespołów w połączeniu z nieodpowiednimi kosztami napraw sprawiają, że nie każdego kierowcę stać na takie nakłady finansowe. Co wtedy? Otóż zostają jedynie dwa rozwiązania: poszukanie eksploatowanych części samochodowych na giełdach internetowych albo kupno o wiele tańszych części zamiennych. Na co się zdecydować? W teorii o wiele korzystniej jest nabyć polecane zamienniki. Zamienne części samochodowe od wielu lat są bardzo popularne, a wiele z nich jest tworzonych zgodnie ze wytycznymi dotyczącymi oryginalnych części samochodowych, niekiedy w identycznych zakładach produkcyjnych. Na rynku motoryzacyjnym jest wiele renomowanych koncernów produkujących bardzo dobre części zamienne. Warto zorientować się jakie są panujące np. o firmie Osram opinie, które można odnaleźć na wielu forach internetowych, a dostaniemy ogólny pogląd czy warto zainteresować się częściami produkowanym przez konkretnego producenta. Gdy zdecydujemy się na zakup części zaprojektowanych przez jakiegokolwiek, nieznanego nam producenta warto zorientować się, w jakich krajach znajdują się jego fabryki. Jest to o tyle ważne, ponieważ tworzonych jest coraz więcej tanich podróbek produkowanych głównie w Chinach, które od strony wizualnej niemal zupełnie nie odróżniają się od oryginałów.

Przed kupnem części zamiennych należy sprawdzać również rekomendacje danego producenta. Konkurencja na rynku części zamiennych ciągle wzrasta, dzięki czemu tworzonych jest coraz więcej przedsiębiorstw produkujących auto części – niektóre z nich projektują części o nie najlepszej jakości. Wiadomo, produkt produktowi nierówny, ale zapewne przedsiębiorstwo o kilkudziesięcioletniej historii mogące pochwalić się rocznym obrotem w postaci miliardów euro powinno tworzyć wyższe jakościowo elementy aniżeli nikomu nic nie mówiąca marka, startująca na rynku auto części. Niemal nigdy nie dzieje się odwrotnie. Przede wszystkim z tych względów kiedy chcemy zakupić np. części Philips to wpierw zaglądnijmy na oficjalną stronę producenta i poczytajmy nieco o jego przeszłości, stałych odbiorcach czy producentach samochodowych, którzy wykorzystują i polecają wymienione części. Dodatkowo opłaca się zbadać ile trwa okres gwarancyjny oraz co ona obejmuje.

Wielu mechaników zdecydowanie neguje kupna używanych części samochodowych. Dzieje się tak ze względu na brak konkretnych faktów na temat używanego podzespołu. Najczęściej osoba zainteresowana nabyciem używanego podzespołu odwiedza szrot i po znalezieniu poszukiwanej części niekiedy dokładniej się jej nie przygląda, radując się z oszczędności z rzędu niekiedy nawet kilkunastu złotych. Niestety w ogromnej większości przypadków taka część po kilku miesiącach przestanie właściwie funkcjonować. Wówczas kierowcy idą po rozum do głowy i zdają sobie sprawę, że nabycie części od renomowanego producenta jak choćby Pierburg byłoby o wiele tańsze w zestawieniu z zakupem używanej części samochodowej oraz szeregiem napraw, które pośrednio spowodowała wspomniana „używka”. Są auto części, których nie wolno kupować używanych. Mowa tu przede wszystkim o elementach zawieszenia, bębnach czy klockach hamulcowych – czyli wszelkich elementach mających bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Nie należy uważać jedynie na wspomniane podzespoły. Odpowiednim wzorem jest zakup na rynku części używanych chłodnic samochodowych wykonanych z aluminium. Surowiec ten jest wyjątkowo nieodporny na zmianę poziomu temperatury a także wilgoć, przez co jeśli chłodnica leżała przez kilka tygodni na otwartym powietrzu to można liczyć, że będzie się właściwie sprawowała przez kilka lat.

Tagi: , , , ,

Comments are closed.