sty 26 2015

Volkswagen Polo – nadal na czasie

Kategoria: Motoryzacjamilky @ 14:51

Volkswagen jest bez wątpienia jedną z najczęściej widywanych marek samochodowych na polskich drogach. Jest to możliwe między innymi ze względu na niskie koszta zakupu większości samochodów, niezawodność, precyzję wykonania oraz powszechny dostęp do części zamiennych.

Początek działalności Volkswagena datuje się na 17. stycznia 1934 roku. Niespełna 80 lat temu Ferdinand Porsche przedstawił niemieckiemu rządowi pierwowzór legendarnego Garbusa. Stanowiło to odpowiedź na wymagania samego Adolfa Hitlera, który spodziewał się rozpoczęcia sprzedaży taniego, pojemnego oraz rodzinnego auta. Niemiecki przywódca chciał w zamiarach odciążyć kolej, która z roku na rok stawała się coraz mniej wydajna. Po zaprezentowaniu paru prototypów w 1938 roku zaakceptowano plany VW Garbusa, a trzy lata później rozpoczęto jego sprzedaż. W sumie stworzono przeszło 600 sztuk tego modelu.

Na czym polegał sukces Garbusa? Złożyło się na to wiele czynników. Jednym z głównych była niezwykła jak na ówczesne czasy solidność samochodu. Wszak do dnia dzisiejszego podzespoły zdecydowanej większości modeli VW jak np. części VW Transporter uważane są za jedne z najwytrzymalszych części samochodowych w zestawieniu z konkurencyjnymi samochodami. W ówczesnych czasach samochody VW były kojarzone przede wszystkim z wytrzymałością. Nabywając Volkswagena typu 1 przyszli właściciele byli przekonani, że zakupili dobry, precyzyjnie wykonany pojazd, który będzie im służył w przeciągu wielu lat.

Niewysoka cena VW Garbusa oraz systematyczne prezentowanie kolejnych aut sprawiły, że VW w niedługim czasie włączył się do ścisłej czołówki producentów samochodowych. W 1973 roku miała miejsce premiera doskonale znanego Polakom samochodu jakim jest VW Passat. Po upływie niespełna roku zaprezentowano równie przełomowe auto którym jest VW Golf, a dwa lata później miał miejsce debiut modelu Polo. Kolejno wypuszczane auta Volkswagena również były hitami sprzedaży. Razem z kolejnymi autami koncernu budowano także nowoczesne auto warsztaty z częściami. Na początku działalności te wiązały się z negatywnymi odczuciami i nie były w stanie przyciągnąć ze sobą klientów, ale w czasach obecnych, gdy przejeżdżając po niemieckich drogach wpadnie nam w oko ogromny banner reklamowy z napisem np. części VW Sharan to nie zwróci się na to większej uwagi. Serwisy oraz sklepy internetowe oferujące auto części powstają i będą powstawały, dopóki samochody nie będę bezawaryjne, a na całkowicie nie psujące się auta w przeciągu ładnych paru najbliższych lat prawdopodobnie nie możemy liczyć.

Nieustannie od wielu lat niemiecki koncern wiązany jest z produkcją głównie niezawodnych aut. Sama marka została ostatnimi czasy najchętniej importowanym samochodem w Polsce. Powstało nawet wiele przedsiębiorstw, jakie zawodowo zajmują się importowaniem pojazdów głównie z Niemiec. Niestety spora ilość aut z importu jest uszkodzonych, a w dalszym ciągu poddaje się je poprawkom lakierniczym w Polsce. Wielu profesjonalnych sprzedawców samochodowych decyduje się również na powszechnie znany proces cofnięcia licznika. Niezależnie od tego wielu Polaków i tak jest zdecydowanych na kupno ukochanego auta VW przez wgląd na ogromną ilość solidnych i tanich części zamiennych. Poszukując gdziekolwiek części do VW Passat b6 – czy to w sklepie motoryzacyjnym, czy na giełdzie części możemy zdać sobie sprawę o powszechności większości podzespołów VW. Zatem stwierdzenie, że auto części z przeznaczeniem do VW jest mnóstwo na rynku wtórnym ze wszystkich marek samochodowych z pewnością nie jest na wyrost.

Tagi: , , , ,

Comments are closed.