paź 09 2014

Wideodomofony – urządzenia zaczerpnięte z filmów sci-fi?

Kategoria: Dom i ogródrobercik @ 14:49

Dawniej, żeby wyjrzeć za drzwi stosowaliśmy judasz; to rozwiązanie jest bardziej, niż wystarczające. Kilkadziesiąt lat wstecz zasuwka pozwalała na uchylenie drzwi na tyle, by zerknąć, kto czeka pod drzwiami. W teraźniejszości istnieje sposobność wykorzystywać dobrodziejstwa techniki.

Wideowizjery czy wideodomofony to wynalazek żywcem zaczerpnięty z „Gwiezdnych Wojen”. Sposób działania jest zobrazowaniem tego, czym jakiś czas temu zachwycano się tylko na kinowym ekranie. Zamontowany mały obiektyw umożliwia zapisanie filmu, po czym przesyła go na przenośne urządzenie znajdujące się na komodzie. Jasne, a zarazem niesamowicie ułatwiające życie.

Wideodomofony, wideowizjery

Równie nowoczesne, a jednakowoż będące już częścią codziennej przestrzeni, są panele elektroniczne. Pokazywana w produkcjach filmowych i serialach aparatura dostępu, umieszczona obok drzwi jest stosowana nie tylko w laboratoriach i bankach. Coraz częściej tego rodzaju metod wykorzystuje się w wieżowcach. Do panelu dołącza się skaner magnetyczny, będący obok kodu PIN wyjściem, dającym możliwość odejścia od kluczy.

Od dłuższej chwili zajmuje mnie związek między kierunkiem rozwoju technologii, a ukazywanymi w książkach fantastyczno-naukowych wynalazkami. Istnieją dwie opinie. Jedna twierdzi, że to pisarze biorą pomysły z prac naukowców. Przedstawiciele drugiej strony głoszą zaś, że to naukowcy starają się realizować idee zawarte w dziełach literackich. Prawda leży chyba gdzieś pośrodku.

Prywatnie czekam, aż do codziennego użytku wtargną czytniki siatkówki oka i linii papilarnych.

Tagi: ,

Comments are closed.