paź 09 2014

Domofony – narzędzie do walki z ulotkarzami

Kategoria: Dom i ogródrobercik @ 14:49

Domofon to urządzenie, służące do komunikacji na niewielkich odległościach. Składa się z czterech elementów. Unifonu (słuchawki), montowanego wewnątrz posesji, kasety bramowej, umieszczonej na elewacji budynku lub przy bramie, zasilacza i modułu elektronicznego oraz elektrozaczepu bramy wejściowej.

Zasada działania

Wciśnięcie przycisku na kasecie bramowej wysyła sygnał do unifonu znajdującego się wewnątrz mieszkania. Aparat oznajmia mieszkańcom, że u wrót posesji stoi osoba, chcąca dostać się do środka. Najprostsze domofony umożliwiają komunikację wyłącznie głosową oraz zdalne otwarcie furtki lub bramy, za pomocą odpowiedniego przycisku. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli, istnieje możliwość zobaczenia osoby, stojącej przy kasecie bramowej. Zawdzięcza się to dołączonej kamerze. Domofony z wizjerem cyfrowym, określa się mianem wideodomofonu. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, unifon wysyła stosowny sygnał do elektrozaczepu znajdującego się w drzwiach, a ten odblokowuje zamek.

Wideodomofony w Polsce to wciąż rzadkość. Najczęściej wykorzystywane są przy budowie domów jedno lub wielorodzinnych. W blokach nadal stosuje się zwykłe modele domofonów. Choć plaga wszelkiej maści oszustów i naciągaczy, a także problem z ulotkarzami, zmusza spółdzielnie mieszkaniowe do wymieniania domofonów analogowych, na cyfrowe. Cyfrowe wersje bramofonów wymuszają na osobie stojącej przy kasecie, wpisanie stosownego numeru mieszkania. Po wpisaniu liczby odpowiadającej numerowi lokum, pojawiają się dwie możliwości. Odczekanie, aż po drugiej stronie ktoś podniesie słuchawkę, lub ręczne wpisanie czterocyfrowego pinu. Dzięki temu ulotkarze nie mogą zadzwonić na raz do wielu mieszkań.

Tagi: ,

Comments are closed.