paź 29 2012

Jak wybrać dobrą wulkanizacje?

Kategoria: Motoryzacjasasha @ 11:23

Konstrukcja opony zawsze polega na kompromisie. Jest rzeczą niemożliwą stworzenie opony, która będzie mieć idealne właściwości w temperaturze zarówno minus 15 stopni C, jak i w lecie gdy jest ciepło. Dlatego, tak samo, jak opona nie jest w stanie jednocześnie zapewniać małych oporów toczenia i bardzo dobrej przyczepności, tak samo, opona całoroczna nie jest w lecie lepsza od letniej, a zimą od zimowki- mówi Jan Tatarski Auto-gumy Wulkanizacja Kraków.

Ideą opony całosezonowej jest zagwarantowanie wystarczających właściwości w różnych warunkach, w jakich będzie ona użytkowana. Jednakże kompromis ten powoduje, że w każdym parametrze są w stanie osiągnąć jedynie przeciętny poziom. Rzeźba i skład bieżnika, które zapewniają dłuższe przebiegi i wytrzymałość w warunkach letnich, są mniej skuteczne w zimowe mrozy- mówi Adam Dent z Hart Serwis Opon Kraków.

Zimówki gwarantują znacznie lepsze osiągi na śniegu i oblodzonej nawierzchni od opon całorocznych, dlatego, że ich rzeźba i składniki bieżnika są specjalnie opracowane z myślą o tych warunkach. Hart Serwis Opon Kraków nie zaleca używania opon całorocznych w sezonie zimowym. Jeżeli jednak niektórzy z Was wybrał już takie rozwiązanie, zalecamy użytkować je tylko w mieśćie, wyłącznie w warunkach lekkiej zimy. Należy szczególnie uważać na jezdniach zamarzniętych, oblodzonych, pokrytych śniegiem.

2 czy 4 opony zimowe?Kierowcy, którzy próbują zaoszczędzić decydują się na zamontowanie jedynie dwóch zimowek, na drugiej osi pzostawiając opony używane w lecie. Zakłądając opony zimowe tylko na jednej wybranej osi zmieniają charakterystykę prowadzenia pojazdu, może to prowadzić do: podsterowności lub nadsterowności, niespodziewanej reakcji samochodu na zakręcie i przy dużej prędkości, zwiększonej możliwości wypadku. Samochód na dwóch typach kuł jest nieprzewidywalny. Każda oś ma inną przyczepność, co może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest założenie 4 zimowek. Pojazd wówczas prowadzi się neutralnie i możemy wpełni kontrolować sytuacje. Istotna też przed i po zimie jest regeneracja felg i ich prostowanie, mają one również bardzo duży wpływ na prowadzenie auta.

Należy pamiętać, że w dużych aglomeracjach trudniejsza jest wymiana opon Kraków, Warszawa, Wrocław tu ludzie żyją szybciej i nie mają na nic czasu, a później w środku zimy budzą się na wymianę kół.

Ciekawa informacja!W podczas tegorocznego Rajdu Monte Carlo, który znany jest z tego, że nawierzchnia i warunki pogodowe potrafią zmieniać się co kilka kilometrów, niektóre zespoły rajdowe wybrały dość oryginalne rozwiązanie: różne typy kół były montowane nie tylko między osiami czy stronami aut, ale także po przekątnej! Pomijając fakt, że polski kodeks drogowy nie pozwala na to, normalnemu kierowcy taki zabieg nie przynosi żadnej korzyści.


Tagi: , , , ,

Comments are closed.