paź 09 2012

Co to jest LPG

Kategoria: Motoryzacjagazeo @ 13:34

LPG skrót od ang. Liquefied Petroleum Gas) – płynny gaz ropopochodny, będący skroploną mieszaniną dwóch węglowodorów: propanu (o symbolu C3H8) i butanu (C4H10), w różnych proporcjach. Ze względu na taki skład przyjęła się zwyczajowa nazwa propan-butan. Uzyskiwany jest jako produkt uboczny w procesie rafinacji ropy naftowej (stanowi około 2% masy przerobionego surowca), można go uzyskiwać również ze złóż gazu ziemnego (bardzo małe ilości, zwłaszcza na początku rozpoczynania nowego odwiertu).

Jest bezbarwny i bezwonny, dlatego z powodów bezpieczeństwa jest poddawany sztucznemu nawanianiu. Spala się w sposób relatywnie czysty, bez dymu i popiołów. Znajduje zastosowanie jako gaz opałowy (propan-butan), element chłodzący w lodówkach i zamrażarkach oraz propelent w aerozolach (ze względu na mniejszą szkodliwość dla warstwy ozonowej). Jako gaz płynny znajduje zastosowanie m. in. do zasilania motorów spalinowych.

Wyprodukowano go po raz pierwszy już w 1910 r., a pierwsze komercyjne wykorzystanie datuje się 2 lata później. Przez długi czas uznawano go za odpad i wypalano bezproduktywnie.

LPG kompresuje się i magazynuje w postaci ciekłej przede wszystkim dla łatwiejszego magazynowania i transportu.Zaletą jest także fakt, że autogaz jest z natury gazem i nie potrzeba “rozpylać” go w komorach spalania tak, jak benzyny, przez co spala się efektywniej i bezpieczniej dla jednostki napędowej, nawet gdy ten ma niską temperaturę.

Gaz LPG jest paliwem wolnym od ołowiu, co może powodować w autach nieprzystosowanych do spalania benzyny bezołowiowej szybsze zużycie zaworów i gniazd zaworowych. Dotyczy to wyłącznie starszych aut z gaźnikowymi jednostkami napędowymi, których liczba co rok maleje.

Dzisiaj to paliwo jest stosowane w szerokim zakresie w wielu krajach, m. in. Australii, Indiach, Hongkongu, Holandii, Niemczech, Włoszech, Armenii i oczywiście w Polsce. Kilku producentów samochodów produkuje nawet modele z seryjnym systemem bi-fuel, przystosowane do spalania benzyny lub LPG. Alternatywnie dla oleju napędowego, LPG jest używane na razie głównie w autach użytkowych, gdzie ma większą możliwość na amortyzację kosztów konwersji.

Atutem LPG, oprócz przyjazności dla środowiska i portfela kierowcy, jest także bezpieczeństwo użytkowania. Butle z tym gazem są napełniane w 80%, co zostawia rezerwową przestrzeń dla rozszerzającego się z powodu temperatury paliwa. Szereg zabezpieczeń w instalacji , a także osprzęcie butli zapewnia bezpieczeństwo systemu LPG.

Tagi: , ,

Comments are closed.