lip 20 2012

Dlaczego projekt domu jest aż tak ważny?

Kategoria: Budownictwoboby @ 15:14

Branża budowlana zawiera wiele przedsiębiorstw oferujących gotowe projekty domów różnych typów. Istniejący wybór jest tak olbrzymi, że nie rzadko potencjalny Klient zainteresowany tego rodzaju usługami, ma problemy z podjęciem właściwej decyzji. Poniżej znajduje się nieco informacji na temat projektów mając nadzieję, że pomogą w wyborze tego właściwego.

Projekty domów typu dworek nawiązują stylem do architektury dworkowej, której charakterystyczny styl określany mianem stylu narodowego. Inspiracje czerpano w większości przypadków ze sztuki twórców ludowych.
Obecnie także współcześni architekci chętnie czerpią wzorce z tego rodzaju architektury. Nic dziwnego – posiada wiele do zaoferowania pod względem stylistycznym jak również ze względu na rozwiązania w układzie pokoi.

Co najbardziej specyficzne w typowym polskim dworku to kolumnowy ganek oraz wysoki łamany dach (czasem manasardowy) oraz alkierz – czyli poboczne pomieszczenie, przykryte oddzielnym dachem – pokój w czworobocznym narożniku (mogący spełniać  rolę sypialni czy garderoby). W tym stylu oferowane są także projekty domów z piwnicą, jednak przeznaczone on są dla Klientów mających świadomość swojego wyboru oraz dokładnie planujących swoje zapotrzebowania na przyszłość.

Obecnie projekty domów typu dworkowego również zawierają tego typu rozwiązania. Projektanci  prześcigają się w zastosowaniu ulepszonych rozwiązań technologicznych przy jednoczesnym zachowaniu sielskiego, dworkowego stylu. Jako popularne rozwiązania które stosowane są w celu minimalizacji kosztów budowy to:
- projekt domu na podstawie kwadratu (przez to uzyskuje się nie tylko minimalizację kosztów budowy, ale również optymalizacja wydatków na ogrzewanie,
- dach łamany pozwala na optymalne wykorzystanie poddasza (pokoje o prostych ścianach bez skosów),
- drewniane antresole, które nadają wnętrzom przytulnego klimatu przy tym pozwalają na maksymalne wykorzystanie powierzchni i imponującą grę światła dzięki dość dużej, otwartej przestrzeni.

Całkowitym przeciwieństwem są nowoczesne projekty domów, które odznaczają się krzywymi liniami – tak bardzo pożądanymi we współczesnym budownictwie. Spośród tego typu projektów możemy wybrać projekty domów parterowych, spełniające oczekiwania ponad połowy potencjalnych mieszkańców.

Biura architektoniczne oferują tak szerokie spektrum gotowych projektów domu  – wystarczy odpowiednio zawęzić kryteria poszukiwań, by dokonywać wyboru w zdefiniowanych stylach  i znaleźć dobre rozwiązanie na miarę nie tylko swojego portfela, ale także swoich marzeń.

Tagi: , , , ,

Comments are closed.