lip 05 2012

Sprowadzanie aut używanych

Kategoria: Motoryzacjamilky @ 08:40

Mniej więcej od 2004 roku rejestruje się w naszym kraju podwyższony import samochodów używanych, który przyczynił się do wyraźnego wzrostu popytu na zamienne części samochodowe. Na taki bieg zdarzeń miała wpływ przede wszystkim chęć kierowców na szybką i tanią wymianę posiadanego auta na nowsze oraz coraz wyższe ceny samochodów pochodzących prosto z salonu sprzedaży. Większość z nich kupiła samochód na rynku wtórnym, dlatego już w krótkim czasie okazywało się, że auta te wymagają naprawy i stąd właśnie wziął się tak duży popyt na zapasowe części samochodowe.

Pojawił się prawdziwy boom, w efekcie którego firmy zajmujące się sprzedażą auto części zaczęły odnotowywać pod koniec 2004 roku zwiększenie obrotów o prawie jedną trzecią. Największe zyski odnieśli sprzedawcy auto części do BMW, Citroen i Dodge. Dużą popularnością cieszyły się także części samochodowe Renault, Peugeot i Citroen. Powód jest oczywisty, najwięcej sprowadzanych pojazdów pochodzi właśnie z Niemiec i Francji.

Od tego momentu krajowy rynek części samochodowych i napraw stanowi istotny sektor gospodarki, który gwarantuje zatrudnienie tysiącom ludzi. Dostawcy auto części zaczęli bardzo szybko rozwijać swoją działalność, a ich głównym celem stało się dostosowanie swoich firm do potrzeb konsumentów. Dzięki temu sprzedawane przez nich części samochodowe można kupić w prawie każdym warsztacie naprawczym, mają wysoką jakość a ich cena nie zniechęca potencjalnych kupców.

Teraźniejszy rynek części samochodowych jest tak duży, że przedsiębiorstwa zajmujące się produkowaniem i sprzedawaniem zapasowych auto części łączą się w mniejsze lub większe organizacje i razem poszukują skutecznych rozwiązań dla swojej branży. Korzyści płynące z fuzji to w szczególności efekt synergii, łatwiejszy dostęp do nowoczesnych technologii i dostęp do liczniejszej grupy odbiorców. Wszystko to powoduje zmniejszenie kosztów produkcji części samochodowych oraz poszerzenie rynku sprzedaży. Niestety, ale silna integracja producentów i dostawców części samochodowych nie wszystkim przypadła do gustu. Oponenci tej koncepcji jako główną zaletę rozproszenia rynku podają większą możliwość specjalizacji oraz ułatwioną kontrolę swoich wydatków. Na szczęście i jedni i drudzy pragną tego, aby części samochodowe produkowane przez polskie firmy były sprzedawane konsumentom po korzystnych cenach i dzięki temu były konkurencyjne wobec auto części produkowanych za granicą.

O dynamicznym rozwoju tej branży dowodzą także odbywające się co roku targi i wystawy, na których prezentowane są części i akcesoria samochodowe do właściwie wszystkich marek samochodów. Największa impreza tego typu to Targi Części Zamiennych, Narzędzi i Wyposażenia Warsztatów. Tegoroczna edycja odbyła się na lotnisku w Modlinie Nowym Dworze Mazowieckim. Szeroką ofertę produktów zaprezentowali czołowi dystrybutorzy i producenci auto części z Polski, zakłady zajmujące się całościowym zaopatrzeniem warsztatów, a także goście zagraniczni. Na przestrzeni 20 tyś metrów kwadratowych zwiedzający mogli obejrzeć ponad milion zamiennych auto części do europejskich, japońskich i koreańskich modeli samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych.

Zaciekawienie uczestników zwróciły zwłaszcza auto części Subaru, Kia i Daewoo zaprezentowane przez swoich producentów w bardzo niekonwencjonalny sposób. Podczas licznych prezentacji i szkoleń reprezentanci wybranych firm omawiali dokładnie swoje najnowsze rozwiązania. Wysłannicy koncernów z Niemiec z dumą prezentowali nowoczesne auto części do Suzuki, Audi i VW. Na pierwszy plan wysuwali ich trwałość, niezawodność i odporność na duże obciążenia mechaniczne. Na wystawie obecni byli także przedstawicieli mało awaryjnych modeli samochodów z Japonii, którzy zaprezentowali części samochodowe Tata, Toyota i Mazda. Ciekawość wywołały oprócz tego akcesoria samochodowe Skoda, Ford i Fiat, czyli najchętniej kupowanych aut przez polskich kierowców.

Cała wystawa odbyła się w niecodziennej oprawie, organizatorzy zadbali o miłą atmosferę i szereg konkursów (np. wymiana opon na czas) z nagrodami. Największą niespodzianką targów był spektakularny tuning show.

Tagi: , ,

Comments are closed.