sty 20 2008

Wykłady poświęcone historii UW

Kategoria: Konferencje, warsztaty, spotkaniafilemonia @ 23:15

brama.jpg

Dlaczego przez jakiś czas funkcjonowały dwa Uniwersytety Warszawskie? Czy życie naukowca na Uniwersytecie Warszawskim jest bezpieczne? Odpowiedź na te i wiele innych pytań będzie można poznać w czasie cyklu wykładów poświęconych historii UW. Wykłady zorganizowane przez Muzeum UW mają przybliżyć studentom i pracownikom naszej uczelni jej fascynującą historię.

Program wykładów:

21 stycznia 2008 r
Dr Robert Gawkowski: Uniwersyteccy studenci sprzed lat

Mury naszej Alma Mater opuściły juz setki tysięcy absolwentów. Niektórzy z nich stawali się znanymi ludźmi w świecie nauki, polityki czy dziennikarstwa. Kilku otrzymało Nagrodę Nobla, a setki maja swoje biogramy w najbardziej poczytnych encyklopediach świata. To właśnie o ex-studentach UW będzie ten wykład. W trakcie wykładu dowiemy się również jak żyli warszawscy studenci począwszy od 1816 roku.

12 lutego 2008 r.
Dr Robert Gawkowski: Uniwersyteckiego żywota niebezpieczne przypadki

Bywały dni, gdy różnego rodzaju kataklizmy zagrażały naszej uczelni. Nieprzewidywalny los sprawiał, ze teren UW był świadkiem dramatycznych wydarzeń, o których na pierwszych stronach pisały gazety.

11 marca 2008 r.
Dr Tomasz Strączek: Kobiety na Uniwersytecie Warszawskim

Przez niemal sto lat na UW mogli studiować tylko mężczyźni. W 1915 r. uczelnia została otwarta również dla kobiet. Od tej chwili także one w istotny sposób wpływały na losy tworzonej na naszym uniwersytecie nauki. Wykład dotyczy fragmentów tej fascynującej historii.

14 kwietnia 2008 r.
mgr Tomasz Bohun: Uniwersytet Warszawski razy dwa

Mało kto wie, ze w latach 1915-1917 funkcjonowały dwa Uniwersytety Warszawskie. Jeden w Rostowie nad Donem, dokąd ewakuowano rosyjskich studentów i profesorów i drugi w Warszawie, w swej historycznej kolebce. O tych mało znanych dziejach będzie ten wykład.

13 maja 2008 r.
Dr Robert Gawkowski: Pionierzy akademickiego sportu

Wykład z okazji zbliżającej się rocznicy 100 – lecia AZS
O początkach sportu na UW wiemy wciąż niewiele, a przecież w 1916 r. wielki mecz lekkoatletyczny miedzy studentami Politechniki a Uniwersytetu ściągnął na stadion tłumy. Wówczas to, zwycięzcą chodu maratońskiego na trasie Grójec – Warszawa, stał się bohaterem studenckiej (i nie tylko) Warszawy. O sukcesach i porażkach pierwszych uczelnianych sportowców będzie ten wykład.

                

Wszystkie wykłady odbywają się w Sali Senatu w Pałacu Kazimierzowskim o 17:00.

          

info zaczerpnięte ze strony Uniwersytetu Warszawskiego

Tagi: ,

Comments are closed.