wrz 01 2007

Finland, Finland, Finland…

Kategoria: Middle of nowhereadmin @ 15:03


Terve!

Stronka ta będzie opisem mojej podróży, doświadczeń oraz przygód związanych z wyjazdem na stypendium Erasmus w fińskim Rovaniemi – stolicy Laponii. A więc zaczynamy :)

Widząc poniższą mapkę zapewne zadajesz sobie pytanie dlaczego akurat wybrałem najbardziej wysunięty na północ Uniwersytet w Unii Europejskiej, na dodatek leżący na granicy koła podbiegunowego!


View Larger Map

Odpowiem Ci na to pytanie za chwilkę, najpierw przytoczę kilka suchych faktów na temat samej Finlandii:

Powierzchnia całkowita: 338 145 km²
Liczba ludności: 5,2 mln
Gęstość zaludnienia: 15,5 osób/km²

Jak widać z powyższych danych kraj ten ma powierzchnię niewiele większą od Polski i całkowitą liczbę ludności podobną do liczby ludności sporej aglomeracji. Przeciętnemu człowiekowi miejsce to może wydawać się końcem świata, w którym nie ma nic specjalnego do roboty. Co więc czyni Finlandię krajem wyjątkowym, który chce się poznać bliżej?

Przede wszystkim to kraj zupełnie inny pod każdym względem! Państwo socjalne, w którym z wysokich podatków finansuje się badania naukowe, edukację, służbę zdrowia, etc. Symbolem sukcesu stała się zaś znana dobrze wszystkim firma Nokia – producent butów i produktów gumowych :) Oczywiście przed wejściem do branży nowych technologii :) Teraz ten największy na świecie producent telefonów komórkowych stanowi siłę napędową fińskiej gospodarki. Tutaj też zostały stworzone takie projekty jak doskonale znana maniakom komputerowym gra Max Payne, czy też system operacyjny Linux.
W 2000 oraz ponownie w 2006 roku Finowie wybrali na swojego prezydenta kobietę Tarję Halonen – wieloletniego prawnika największej organizacji zrzeszającej homoseksualistów w Finlandii. W Polsce zapewne osoba z taką przeszłością nie miałaby większych szans na zdobycie elektoratu.

Ok, co jeszcze może zaoferować kraj na uboczu Europy, zwłaszcza wysunięta daleko na północ Laponia?
Przede wszystkim niezapomniane przeżycia! Dzień i noc polarną, lasy tajgi, dom świetego Mikołaja, kopalnie złota i ametystu, hodowle reniferów i niezapomniane spotkania z plemionami Sami – rdzennymi mieszkańcami mroźnej Laponii. Do tego wszystkiego doskonale wyposażony Uniwersytet ze znakomitą kadrą naukową nastawioną wyjątkowo pozytywnie do studentów:)

Aby dowiedzieć się więcej oczekuj spokojnie na kolejne części mojego minibloga.

Pozdrawiam serdecznie
Michał Grabczyk

Tagi:

Comments are closed.